
| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 4.7 µF |
| Voltage Rating (DC) | 6.3 V |
| Tolerance | 20 % |
| Length | 1.6002 mm |
| Width | 787.4 µm |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Dielectric | X5R |
| Case Code (Imperial) | 0603 |
| Case Code (Metric) | 1608 |
| Packaging | Reel |
| Voltage Rating | 6.3 V |
| Thickness | 939.8 µm |
| RoHS | Compliant |
Stock: 2889
Distributors
pcbx
Unit Price$0.09987
Ext.Price$0.09987
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.09987 | $0.09987 |
| 10 | $0.05508 | $0.55080 |
| 50 | $0.03866 | $1.93300 |
| 100 | $0.03372 | $3.37200 |
| 500 | $0.02538 | $12.69000 |
| 1000 | $0.02280 | $22.80000 |
| 3000 | $0.01897 | $56.91000 |
